Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

И сервисот „Севир Ведр Јуроп” (Severe Weather Europe) кој следи невремиња во Европа, вчера објави што се очекува во февруари, а најави и каква би можела да биде пролетта.

Според месечната прогноза што денеска ја објави Европскиот центар за среднорочни временски прогнози (ЕЦМВФ), зимата во Европа е завршена.

Имено, позитивно температурно отстапување се очекува во сите седмици до 1 март и почетокот на климатолошка пролет. Очекувано температурно отстапување е најзабележително и најизразено во Русија од каде доаѓаат пристигнуваат зимски пејзажи.

Тоа не значи дека нема да има краткотрајни фронтови или можеби и циклони кои можат да донесат снег, но од големите зимски сценарија, се чини дека ништо нема да се случи. Во прилог на ова оди и фактот што се предвидуваат помалку врнежи од просечните, што значи продолжување на доминацијата на топлите антициклони, пишува Истрамет.

И сервисот „Севир Ведр Јуроп” (Severe Weather Europe) кој следи невремиња во Европа, вчера објави што се очекува во февруари, а најави и каква би можела да биде пролетта.

Прочитајте и...  Случај Таргет - Тврдина: Брачната двојка пар Ременски се чувствуваат оштетени, Богдановиќ нема да бара оштета што бил прислушуван

Со оглед на тоа што над поголемиот дел од Европа и Азија ќе се задржи висок притисок на воздухот, и во февруари на тоа подрачје се очекуваат температури над просекот за тој период од годината. Тоа значи дека дополнително се продолжува веројатноста дека над континентална Европа нема да има вистинско зимско време.

„Севир Ведр Јуроп” истакнува дека секогаш постои можност за преоден ладен образец бидејќи студениот фронт може да премине низ Европа, но според сегашните анализи веројатноста за тоа е многу мала. Како се доближува февруари, така и поларниот вител полека ја губи силата и секаква поголема промена во динамиката, во смисла на доаѓање на ладен воздух, би била премногу доцна за да се создаде одржлив образец на студено време.

Прочитајте и...  Две воспитувачки од тетовска градинка позитивни на ковид-19 испратени во изолација

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат