Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Денешната најнова статистика на Институтот за јавно здравје, покажува дека во последното деноноќие во повеќе скопски општини пораснал бројот на заразени лица со коронавирус. Така, споредено со вчера, има еден нов пациент од Карпош, три нови лица од Кисела Вода, двајца од Гази Баба и едно ново лице кај кое е дијагностициран ковид 19 од Центар. Плус еден пациент споредено со вчера има и во скопската општина Чаир.

Новата дневна мапа покажува дека во Карпош сега има 29 пациенти, 23 од Кисела Вода, 22 од Гази Баба, 21 оц Центар, 11 од Ѓорче Петров, 8 од Аеродром, 7 од Сопиште, 4 од Бутел, 4 од Чаир, едно лице од Илинден и еден странец. Има и 11 лица кои се од друг град но живеат во Скопје.

Прочитајте и...  Расте граѓанскиот притисок во ЕУ врз Полска и Унгарија

Вкупниот број на пациенти во Скопје, се искачи на 142 лица. Од овие 142 лица, според статистиката на Институтот за јавно здравје, две се излекувани.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат