Најнов изум на технолошкиот гигант: „Невидливата“ тастатура на Самсунг

Ако секојдневно ја користите традиционалната тастатура, вашите прсти се веќе извежбани и се што треба да направите е да се навикнете дека не постои вистинска тастатура пред вас во која можете да гледате.

Самсунг измислиле „невидлива“ тастатура која им овозможува на корисниците да ги притискаат копчињата директно на масата или било која друга рамна површина, без потреба на држење на телефонот. Тастатурата се потпира на вештачка интелигенција и селфи-камера, која треба да ги препознае движењата и да ги претвори во стискање на копчињата на екранот.

„Selfie Type“ е креиран на иницијатива на „Samsung C-Lab“ одделението на компанијата и неодамна е претставен на јавноста. Виртуелната тастатура не е некоја новост, но претходните верзии кои и беа достапни на пошироката јавност, работат така што проектираат ласерски зраци на површината во облик на тастатура, за да им биде полесно на корисниците да ги притискаат копчињата.

„Selfie Type“ е различен, бидејќи ги анализира вашите зглобови, а не вашиот телесен притисок на површината. Ваков вид на тастатура не е најдобро решение за некој што не е добар во пишување на неа, пренесува Сан.

Прочитајте и...  Уште една награда за убавина: Македонката Андријана од Кемер се враќа со титула „Мис Бикини“ (ФОТО)

За среќа на корисниците, „Selfie Type“ апликацијата има туторијал кој објаснува на корисниците како нивните прсти се мапираат при притискање на одредено копче. Ако секојдневно ја користите традиционалната тастатура, вашите прсти се веќе извежбани и се што треба да направите е да се навикнете дека не постои вистинска тастатура пред вас во која можете да гледате.

Овој проект е во рана фаза на развој, затоа е малку веројатно дека за брзо ќе видиме мобилен телефон или таблет со оваа способност.

Прочитај повеќе

Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

Слободен Печат

Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат

Ријана позираше во проѕирен градник, па се искара со своја обожавателка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие луѓе со исти хороскопски знаци се неверојатно компатибилни и создадени еден за друг!

Слободен Печат

За Каролина Гочева допрва почнува лето: Пејачката отпатува на „непозната“ дестинација и објави фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оливија Њутн откри зошто со Џон Траволта не играа во продолжението на „Брилијантин“!

Слободен Печат