Најмалку шест жртви и двајца повредени при експлозија на бомба во Авганистан

Најмалку седум цивили загинаа, а двајца се повредени денеска при експлозија на бомба поставена покрај патот во авганистанската провинција Хелманд, соопштија локалните власти.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Омар Цвак изјави дека нивниот минибус налетал на бомба поставена покрај патот во областа Грешек.

Тој истакна дека бројот на жртвите би можел да се зголеми.

Според локалните власти, талибанските бутовници контролираат огромна територија во покраината Хелманд, вклучувајќи го и округот Грешек. Владините сили го контролираат само главниот град Лашкарга и пет други окрузи, од вкупно 14 во покраината.

Бројот на цивилни жртви во Авганистан од 2009 година ја надмина бројката од 100.000 лица, соопшти Мисијата на ОН за помош во Авганистан кон крајот на декември минатата година.

Прочитајте и...  СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Меѓународните сили предводени од САД се наоѓаат во земјата речиси две децении.

На 29 февруари Вашингтон потпиша договор со талибанците, со што се отвора патот за постепено повлекување на меѓународните трупи од Авганистан.

Прочитај повеќе

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат