Најмалку осум лица загинаа при уривање на зграда во Грузија

Урната зграда во Грузија/ Фото Twitter Screenshot

Најмалку осум лица, меѓу кои и две деца, загинаа кога вчера се урна повеќекатница во градот Батуми, на грузискиот брег на Црното Море, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Се верува дека најмалку еден човек е заробен под урнатините, додека две лица се спасени. 36-годишен маж со сериозни повреди е пренесен во болница, јави ДПА.

Министерот за внатрешни работи Вахтанг Гомелаури не ја отфрли можноста да се урнал потпорниот ѕид во куќата за време на реновирањето. Сопственикот на куќата и двајца градежни работници се уапсени под сомнение за прекршување на безбедносните прописи.

Извор: МИА

Видео на денот