Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи поврзани со невремето што ја зафати Германија.

Во Трипштат, близу границата со Франција, денеска е повреден возач и шест лица, од кои некои потешко, кога врз нивното возило паднало дрво.

Во Рошток, во северозападниот дел на земјата, две лица се повредени кога автомобилот во кој се наоѓале удрил во дрво на патот.

Несреќата се случила и во Дортмунд кога приградски воз со 67 патници удрил во дрво кое паднало на шини, но никој не е повреден.

По втор пат овој месец беше поплавен познатиот рибен пазар во Хамбург, додека во нордиските и балтичките региони поројните дождови и силниот ветер предизвикаа бројни проблеми како што се поплави, затворање на патишта и прекини на електричната енергија.

Прочитајте и...  Во Албанија регистрирани нови 29 случаи со Ковид-19, вкупно заразени 333 лица

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат