22 C
Скопје

Најмалку десетмина загинати во самоубиствен напад во Авганистан

 Во самоубиствен напад во градот Лаџкаргах, јужен Авганистан загинаа десет луѓе, а двајца се повредени. Мета на нападот бил гланиот обвинител на Државната управа за разузнавање Сајед Махмуд Ага.

Напаѓачот со автомобил-бомба влетал во конвојот со кој се превезувал Ага. Во нападот загинаа Ага, неговиот телохранител, осуммина од неговата придружба, а повредени се двајца цивили.

Засега никој не презеде одгворност за нападот.

За неколку слични напади одговорност презеде Исламска држава. Додека авганистанските власти за нападите ги обинуваат талибанците.

Откако во септември минатата година во Доха почнаа мировните преговори помеѓу авганистанската Влада и талибанците со посредство на САД, се интензивираа нападите во Авганистан

Поврзани вести

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Остави Коментар