Најмалку десет загинати по напад на конвој во Буркина Фасо

Најмалку 10 лица загинаа, а десетици се повредени или исчезнати по напад врз конвојот што превезувал работници од канадската рударска компанија Семафо во источниот дел на Буркина Фасо.

Делови од Буркина Фасо во последните години се зафатени од исламско екстремистичко насилство, а Семафо ја засили безбедноста по минатогодишните вооружени инциденти во близина на два од рудници на компанијата.

Безбедносни извори изјавиле дека возило, кое било дел од воената придружба на конвојот, прво било погодено од импровизирана експлозивна направа.

По експлозијата, непознат број вооружени лица отвориле оган врз конвојот.

Прочитајте и...  Црна Гора ги отвора границите за Македонците од први јуни

Прочитај повеќе

Шпанската влада ќе им дава по 462 евра месечно на најсиромашните граѓани

Слободен печат

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат

Уапсен полицаецот кој го гмечеше и под чии нозе почина Афроамериканецот Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Слободен печат

Балканци се вратија од крузер и направија скандал во авионот: Пиеле, пушеле и ги нападнале стјуардесите (ВИДЕО)

Слободен печат

Кичево презема мерки да го изолира првиот случај со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Граѓани на Минеаполис одржаа и мирен протест со танцување и пеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко: Короната е половина болест – половина политика

Слободен печат

Иницијатива на 30 држави: Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро”

Слободен печат

Мајмуни во Индија на лаборант му украле примероци од крв на болни од коронавирус

Слободен печат

Петровска за Чулев: Не се обидувај со прашината за каблите на АНБ да го сокриеш лошото менаџирање, резултатот се гледа

Слободен печат

Масовна тепачка за автобуски линии во Украина, неколку завршија во болница, некои во полиција (ВИДЕО)

Слободен печат