Најмалку 83 мртви во племенските судири во Судан: Ранети 97 лица во тензиите меѓу Арапи и неарапско население

Бројот на жртви во племенските конфликти во Судан се искачи на 83, а меѓу нив има и жени и деца, пренесе агенцијата Франс прес.

Во судирите кои започнаа во петокот меѓу Арапите и неарапите во суданската провинција Западен Дарфур, повредени се најмалку 97 лица, соопшти синдикатот на лекарите од Судан.

Судирите избија по тепачка меѓу две лица во кампот за раселување во Генејни, главниот град на Западен Дарфур. Тогаш, Арап бил убиен со нож, а потоа членовите на неговото семејство го нападнале неарапското население во кампот Криндинг и другите области.

Поради насилствата властите воведоа целодневен полициски час низ целата провинција Западен Дарфур.

Конфликтите во Западен Дарфур се голем предизвик за преодната суданска влада, која се обидува да стави крај на децениските немири во некои области, вклучувајќи го и Дарфур, каде што повеќето луѓе живеат во логори за раселени лица и бегалци.

Прочитајте и...  Твининг-проект за јакнење на институционалниот капацитет на Народната банка

Пред повеќе од една година, најмалку 54 лица беа убиени, а околу 40.000 беа раселени во судирите меѓу Арапите и неарапите во Западен Дарфур, од кои илјадници побегнаа во соседниот Чад. Судан е на неизвесен пат кон демократијата по народното востание во април 2019 година, со кое беше симнат од власт долгогодишниот автократски лидер Омар Ал-Башир.

Со земјата сега управува воено-цивилна влада, а изборите нема да се одржат пред  есента во 2022 година.

Најновото насилство избувна две недели откако Советот за безбедност на ООН го заврши мандатот на заедничката мировна мисија на таа светска организација и Африканската унија во регионот Дарфур, по притисокот од суданската преодна влада, Русија и некои африкански земји, пренесе агенцијата АП.

Прочитајте и...  Вакцината на Џонсон и Џонсон од ФДА доби дозвола за користење

Дарфур сè уште е длабоко поделен од последиците од вооружениот бунт и неговото брутално сузбивање пред две децении. Во граѓанската војна во Дарфур загинаа повеќе од 300.000 луѓе.

Поврзани вести

Пораст на бројот на заразени од коронавирус во регионот, најтешка состојбата во Унгарија

Слободен печат

Новинар се здобил со тешки телесни повреди на вчерашниот протест за „Монструм”

Слободен печат

Коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива: Спречувањето на вчерашниот протест е противуставно и противзаконски

Слободен печат

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Остави Коментар