Најмалку 41 затвореник загина во пожар во затвор во Индонезија

Во една соба се пронајдени и кеси со прихотропни супстанции и недозволени материи.

Најмалку 41 затвореник загина во пожар во преполн затвор во близина на главниот град на Индонезија, Џакарта.

Повредени се 80 лица, од кои осуммина се со тешки изгореници.

Пожарот е изгаснат, а стотици полицајци и војници се распоредени во затворот со цел да се спречи бегство на затворениците, изјави претставник на локалната полиција.

Во затворот казна служеле осуденици за криминални дела поврзани со дрога.

Извор: МИА

Видео на денот