Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

epaselect epa09203811 A family member mourns the death of Muhammad Yunus Freijat (15), who was killed during clashes with the Israeli army during a protest in the West Bank city of Hebron in the early morning, during his funeral in Hebron, 16 May 2021. In response to days of violent confrontations between Israeli security forces and Palestinians in Jerusalem, various Palestinian militants factions in Gaza launched rocket attacks since 10 May that killed at least ten Israelis to date. According to the Palestinian Ministry of Health, at least 174 people including 47 children and 29 women have been killed in Gaza in the recent retaliatory Israeli airstrikes. EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава.

Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Според телевизијата Ал Мајадин, 36 Палестинци биле убиени и речиси 60 повредени. Спасувачките екипи продолжуваат да ги расчистуваат остатоците од куќи уништени од ударите на главната улица во Газа, Ал Вахда, под кои може да има затрупани луѓе.

Ова е најкрвавиот напад од жестоките борби што избувнаа пред една недела помеѓу Израел и палестинските екстремисти на Појасот Газа, со кои управува исламистичкото движење Хамас.

Видео на денот