10 C
Скопје

Најмалку 26 авганистански војници загинаа при самоубиствен напад во Газни

Бомбаш-самоубиец денеска уби најмалку 26 војници откако со автомобил полн со експлозив нападна воена база во авганистанската источната покраина Газни.

Во нападот повредени се 17 авганистански војници.

Тоа е еден од најкрвавите напади во изминатите месеци. Во провинцијата Газни чести се судирте помеѓу талибанците и авганистаската армија.

Прочитајте и...  Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар