9.2 C
Скопје

Најмалку 24 лица починаа во Индија откако конзумирале токсичен алкохол

Најмалку 24 луѓе починаа откако конзумирале токсичен алкохол во индиската сојузна држава Мадја Прадеш.

Властите стравуваат дека е можно зголемување на бројот на жртвите, бидејќи според прелиминарната истрага, продадени се 50 шишиња со фалсификуван алкохол.

Во Индија распространета е нелегалната трговија со алкохол, бидејќи е многу поевтин од комерцијално произведениот алкохол.

Просечно илјада луѓе годишно во Индија умираат по конзумирање на незаконски дестилиран алкохол.

Прочитајте и...  Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар