Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Стотици објекти се оштетени или небезбедни, изјави министерот за животна средина и урбан развој Мурат Курум.

Најмалку 21 загина, и над 1.030 повредени е досегашниот биланс од вчерашниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција.

Најмалку 17 жртви има во округот Елазиг и четворица во соседната округот Малатија, се вели во соопштение од властите. Тие нагласуваат дека по првиот земјотрес регистрирани се 228 дополнителни, од кои најсилните се 5,4 и 5,1 степен по Рихтеровата скала.

Најмалку осум лица, меѓу кои и две деца, се спасени од урнатини во Елазаг, јави Си-Ен-Ен Турк.

Најмалку пет згради во градот Сивирџе (близу до епицентарот) се урнати и 25 во Малатија.

Стотици објекти се оштетени или небезбедни, изјави министерот за животна средина и урбан развој Мурат Курум.

Според Службата за помош во катастрофи и кризи, 28 спасувачки екипи работат деноноќно. Повеќе од 1.300 луѓе од 39 окрузи во Турција се испратени таму за да помогнат.

Прочитајте и...  Што ги спои СДСМ и Беса? Се пишува заедничка програма

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција