15 C
Скопје

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Најмалку 20 лица загинаа во автобуска несреќа во Перу, соопштија вчера локалните власти, пренесе ДПА.

Автобусот бил се движел од градот Хуанчајло кон главниот град Лима кога се урнал во амбис  во  Паробамба.

Осумнаесет лица загинале на местото на несреќата, додека двајца тешко повредени патници починале на пат кон болница, пренесува германската агенција.

Во несреќата се повредени уште 14 лица, соопштија локалните власти.

Во Перу често пати доаѓа до несреќи, каде условите за возење и квалитетот на патната инфраструктура се лоши.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар