Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Нападот го извршиле околу 70 вооружени лица со поддршка од четири тешко вооружени возила.

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 30 се повредени во нови напади на милитантите врз владините сили во сирискиот град Алепо.

-Вооружените групи го бомбардираа Алепо 48 пати во последните 24 часа, соопшти денеска шефот на Центарот за помирување при руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Јуриј боренков.

Во борбите загинаа три сириски војници и осум цивили, меѓу кои и жени и деца. Повредени се осум војници и 22 цивили.

Според официјалните податоци, нападот го извршиле околу 70 вооружени лица со поддршка од четири тешко вооружени возила. Сепак, нападите биле одбиени со помош на тенкови, а милитантите се повлекле на почетните позиции.

Според податоците на руското Министерство за одбрана, во бомбардирањата на Алепо од 16 до 22 јануари загинаа 28 цивили, а 56 се ранети.

Прочитајте и...  Зеле: „Криво је море“ и „Једина моја“ се дел од општата култура

Прочитај повеќе

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат

Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Слободен печат

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен печат