Најмалку 10 луѓе застрелани во приградски воден парк во областа Детроит

САД Полиција/ Фото: Chris Howes/Wild Places Photography / Alamy / Alamy / Profimedia

Најмалку 10 луѓе, меѓу кои и деца, се застрелани во приградски воден парк во областа Детроит во САД, пренесоа светските агенции.

Оружјето со кое се пукало е пронајдено на местото на настанот, соопшти полицијата. Напаѓачот бил маж кој излегол од автомобил пред водениот парк Брукленд Плаза во Рочестер Хилс, Мичиген и испукал околу 30 истрели со полуавтоматски пиштол Глок калибар 9 милиметри, изјави шерифот на округот Оукланд, Мајкл Бушар.

Рочестер Хилс се наоѓа на околу 50 километри северно од Детроит. Се трага по напаѓачот на злосторството.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот