Најконтроверзниот соработник на Путин – Подготвен е на се и затоа е негова десна рака! Ова е неговата работа…

Во американските дипломатски кругови го нарекуваат „сивиот кардинал на Кремељ“ и човекот кој носи многу маски. Тој е „автор“ на политичкиот систем на Путин и креатор на концептот за суверена демократија, а пред се е близок соработник на Владимир Владимирович Путин и еден од неговите најблиски соработници. Неговото име е Владислав Јурјевич Сурков.

Оспоруван во самата Русија поради своите либерални ставови, а уште повеќе обвинуван од страна на Западот поради својата улога во враќањето на моќта на Русија на светската политичка сцена, Сурков е еден од најконтроверзните советници на Путин.

Кога во 2013 година поднесе оставка Западот славеше, но Сурков се врати посилен и повторно стана еден од клучните играчи во рускиот државен врв.

Прочитајте и...  Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Неговите авторски тестови „Национализација на иднината“ и „Долготрајната држава на Путин“ предизвикаа бес и паника на Западот, а тој се најде на удар од западните медиуми.

Во се повеќе земји се објавуваат неговите книги во кои преку своите текстови Сурков и дава долгорочна визија на Русија и го анализира судирот со Западот, односно руската одбрана на сопствената сувереност.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат