15 C
Скопје

Најки нема да го продолжи договорот со Коби Брајант

Американскиот производител на спортска опрема Најки потврди дека истече договорот со покојната НБА легенда, Коби Брајант.
„Коби беше многу важен линк меѓу нашата компанија и купувачите. Постојано не тераше напред и сите околу себе ги правеше подобри луѓе. Иако нашата соработка е завршена, Коби засекогаш ќе остане дел од нашето Најки семејство“, објави производителот на спортска опрема.

Најки исто така и испратил писмо на Ванеса Брајан, вдовицата на легендарниот кошаркар, дека договорот нема да биде продолжен. Последен пат Коби Брајант и Најки во 2016 година потпишаа петгодишен договор.

Патиките со името на Коби оваа година за последен пат ќе бидат направени за Најки. Интересно е што Коби на почетокот од НБА кариерата беше заштитно лице на Адидас, но во 2003 година потпиша спонзорски договор со Најки.
Коби Брајант заедно со неговата Џиана и уште седум лица на 26. јануари 2020 година загинаа во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес.

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар