Најки го спаси ПСЖ од суспензија - Слободен печат

Најки го спаси ПСЖ од суспензија

Екипата на ПСЖ си ги реши сите дилеми околу истрагите на УЕФА околу кршењето на финансискиот фер-плеј, откако ја продолжи соработката со американскиот производител на спортска опрема, Најки.

Со новиот договор кој ќе трае се до 2032 година, ПСЖ ќе инкасира неверојатни една милијарда евра. Со новиот договор, францускиот тим ги надмина екипите како Манчестер сити, Челси, Арсенал, Баерн, Тотенхем, Ливерпул, Јувентус и на годишно ниво ќе добива преку 80 милиони евра.

Подобри договори од ПСЖ имаат само три екипи, Реал Мадрид, Барселона и Манчестер јунајтед кои заработуваат преку 100 милиони евра годишно.

– Договорот претставува пресвртница и го потврдува податокот дека клубот стана глобален бренд. Најки е најверен партнер на ПСЖ и благодарение на нив и на Џордан, имавме рекордна сезона во продажба на дресовите – изјави претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи.

 

Прочитај повеќе

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Остави Коментар

sixteen − 6 =

Прочитај повеќе

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат

Нант во чест на Сала ќе игра со дресови во аргентински бои

Слободен печат