Најголемото жариште на Ковид-19 во Италија е центар за мигранти

Најголемото појавување жариште на зараза со Ковид-19 во Италија во моментов е во градот Тревизо, во центарот за сместување на мигранти „Серена”, каде што се заразени речиси половина од 300 луѓе.

Позитивни не се само мигранти, туку и дел од персоналот што работи со нив.

„Мигрантите се виновни за сè” е тонот  кој преовладува во повеќето италијански медиуми, а претседателот на регионот Венето, Лука Заја, зборуваше во ист тон на прес-конференција.

Тој „центарот за мигранти, поранешната воена касарна „Серена”, го нарече црвена зона од која никој не смее да замине или да влегува сè додека постои ризик од ширење на инфекцијата.

Но, освен фактот дека половина од жителите на центарот се заразени, целосната вистина ја објави само весникот „Ил манифесто”.

Прочитајте и...  Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Заразата „влегла” однадвор и се раширила меѓу мигрантите, пишува весникот и потсетува дека еден од вработените во Центарот, Италијанец, се вратил од Пакистан во јуни без да биде тестиран или во задолжителен карантин.

Покрај тоа, вработениот Италијанец, дури и кога ги имал првите симптоми на вирусот, продолжил да работи во кантината на Центарот и се обидел сам да се лекува, од страв дека ќе остане без работа.

Дури откако завршил во болница, надлежните спроведе тестирање, па прво откриле уште тројца позитивни, а потоа и другите 130.

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат