НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Рурското покраинско дерби помеѓу Шалке и Борусија Дортмунд е едно до најголемите во светот, а за навивачите не е важна титулата колку што е важна победата над омразениот ривал.

Омразата помеѓу Шалке и Борусија Дортмунд датира од инцидентот од 1969 година. На 6. септември на стариот стадион на Борусија „Die Rote Ende“ трибините беа претесни да ги соберат сите навивачи, капацитетот беше 42.000 гледачи, но на тој натпревар имаше преку 50.000 навивачи.

Дел од навивачите беа приморани да седат на тревата покрај теренот, поради што на тренерите погледот на теренот им беше блокиран.

Преголемиот број на навивачи на стадионот не најавуваше добри работи на натпреварот, напротив се навестуваше дека ќе има инциденти.
Токму такво нешто се случи во 37. минута кога фудбалерот на Шалке, Ханс Пиркнер постигна гол по што бројни гостински навивачи влетаа во теренот за да го прослават голот.

Прочитајте и...  Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

За да ја смири ситуацијата, полиција ги пушти кучињата (германски овчари) за да воведе ред и да ги избрка навивачите од теренот. Но, наместо тоа, едно полициско куче го гризна за ногата фудбалерот на Шалке, Фридел Ројш, а исто така гризнат беше и неговиот клупски колега, Герт Нојзер.


Ројш заврши во болница каде прими вакцина тетанус, натпреварот заврши без победник, а Борусија како извинување прати букет цвеќиња и 500 германски марки.

Управата на Шалке не можеше да им прости на големите ривали, и наредната година кога „милионерите“ гостуваа во Шалке и кога истрчаа на теренот останаа во шок, тие беа пречекани од четири лава.

Претседателот на Шалке ги изнајмил лавовите од локалниот „сафари парк“ како одмазда за тоа што неговите играчи беа нападнати од полициски кучиња.

Прочитајте и...  Ла Лига од следната сезона со навивачи?

Оттогаш сите натпревари помеѓу Шалке и Борусија Дортмунд се тензични, како на теренот така и на трибините. Навивачите на Борусија често велат дека да се игра со Баерн Минхен е фудбал, додека да се игра со Шалке е војна.

Прочитај повеќе

Ла Лига од следната сезона со навивачи?

Слободен печат

АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Слободен печат

Бејл искрено: Не разбирам зашто навивачите ме исвиркуваат

Слободен печат

Дали Мбапе му намигнува на Клоп: Ливерпул е вистинска машина сезонава

Слободен печат

Трансфер сапуница: Барселона го одби Јувентус, а Интер ги одби каталонците

Слободен печат

Доказ дека Џордан е најдобриот на сите времиња, неверојатна заинтересиранот за неговите производи по „Последниот танц“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА: Млад 23-годишен фудбалер пронајден мртов во својот дом

Слободен печат

Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Слободен печат

Супермаркет во Јувентус, 11 фудбалери на продажба

Слободен печат

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат