Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел) - Слободен печат

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Националните тензии им помагаат на автократите да изградат имиџ на народен водач. Многу од нив успеале да ја освојат апсолутната власт, иако потекнуваат од друг народ.

Најпознатите диктатори во светот, освојувале власт во земји во кои биле потполни странци

Јосиф Сталин

Роден е во 1878 година како Јосиф Висарионовиќ Џугашвил. Тогаш последниот дел од неговаата татковина Грузија се приклучил на Руското царство. Јосиф потекнувал од сиромашно семејство. Како млад зборувал грузиски, а револуционерниот марксизам го прифатил за време на школувањето во црковното училиште. Рускиот јазик почнал да го учи во тинејџерските години од синовите на локалниот свештеник. Не го загубил карактеристичниот акцен , исто како и Наполеон.  Како и повеќето млади Грузијци, се пожалил затоа што во училиштето се зборувало руски. Бил фасциниран од грузијската литература, особено за приказните за големиот кавкаски разбојник Коби кој се борел против Русите. Нековиот другар сведочел дека Сталин го импресионирала борбата за слобода на грузијскиот народ.

Подоцна, престанал да ја поддржува грузијската независност од Русија. Сакал да формира грузијска марксистичка партија, а за да успее во тоа морал да ги задржи односите со руските болшевици.
Тогаш целосно се свртил кон Русија. Во 1912 година , и сам си го дава името Сталин – што на руски е синоним за челик. Напишал есеј во кој тврди дека Грузијците не се нација и предложил приклучување на Грузија во „тековите на повисока култура”.

Прочитајте и...  На 18 февруари Дејвид Гилмор стана дел од „Pink Floyd“, родена е Јоко Оно и уште многу работи кои ја одбележаа музиката низ историјата...

Во 1921 година, Сталин покренал инвазија на Грузија. Својата татковина ја препуштил на болшевиците и така завршил краткиот период на грузијската независност. Две години подоцна во крв го задушил антируското востание.

За време на сталиновото „чистење“, Грузија пропатила најмногу од било која друга Советска република. Илјадници службени лица биле убиени, вклучуваќи и 425 од 644 делегати кои учествувале на Десеттиот партиски конгрес во 1937 година

Соработниците на Сталин се нашле меѓу милионите луѓе кои диктаторот ги протерал во зафрлените делови на Советскиот сојуз. За време на Втората светска војна 100.000 Мешкети ги депортирал од Грузија во Централна Азија. За време на патувањето умреле илјадници луѓе, пишува „Хистори“.
Во деновите кога чуствувал национална гордост, најпознатиот Грузиец ја подржувал руската култура и влијание. Велел дека Русија е „најреволуционерна замја во СССР со изразен социјалистички идентитет ”. За време на неговиот мандат наредил учење на руски јазик во сите училишта низ СССР. Русите ги добивале најважните места во државата, а себеси се споредувал со царевите Иван Грозни и Петар Велики.

Прочитајте и...  Хороскоп за 18 февруари вторник - Стрелците ги очекува нова љубов, Рибите ќе добијат пари

И покрај неговите злодела извршени врз сопствениот народ, дури 45 проценти од Грузијците имаат позитивен став кон Јосиф Сталин.

Катарина Велика

Софија вон Анхалт – Зербст била ќерка на германски принц. Пораснала во Полска , во место кое и денеска ѝ припаѓа на Полска. Во 1741 година, по државниот удар, нејзината далечна роднина Јелисавета ја презела власта во Русија. Мајката на Софија брзо влегла во контакт со новата царица Јелисавета и ја донела четрнаесетогодишната Софија во Русија за да ја подготи  да биде невеста на својот внук, наследникот на престолот Петар III Фјодоровиќ.

Profimedia

Софија не губела време и многу брзо го научила рускиот јазик. Ја прифатила руската култура, а потоа и православната вера. Кога тешко се разболела, наместо лутерански пастор , сакала да се исповеда кај православен свештеник.

Прочитајте и...  Се моли правдата да се расони!

Во 1744 година и покрај противењето на нејзиниот татко, таа го напуштила лутеранизмот и го презела православието. На крштевањето го добила името Катарина (Екатерина на руски јазик) по покојната мајка на Јелисавета. Потоа се венчала со Петар, а нивниот брак бил полн со проблеми.

Кога Петар III Фјодоровиќ стапил на престолот, од државната управа ги елиминирал црковните водачи, војните службеници и арискократијата. Катарина се плашела од развод и таа смислила дворски заговор. Петар е соборен од власта, а потоа и убиен. На престолот доаѓа Катарина , а нејзиното владеење со Русија траело повеќе од 30 години. Ќе остане запаметена како императорка која ги проширила границите на Русија на штета на Полска и Османското царство.

Катарина не била единствената руска царица која се родила надвор од оваа земја. Нејзиниот сопруг Петар пораснал во сегашна Германија, како и англиските кралеви Џорџ и Џорџ II. Кралот Вилим III Орански детството го поминал во Холандија

 

Прочитај повеќе

Овие 5 знаци се показател дека го трошите животот на погрешни работи!

Слободен Печат

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Остави Коментар

три × четири =

Прочитај повеќе

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Зоран Заев: Живеам како студент во Скопје, се хранам со виршли и салама

Слободен печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА ЗА ДЕТЕ СО РЕТКА БОЛЕСТ: Да се родело на друго место ќе имало нормален живот, тука судбината му е неизвесна (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова