Најголемиот сендвич на светот: Две парчиња леб и 12,724 километри планета Земја меѓу нив

Двајца студенти од Нов Зеланд и Шпанија ја пресметале географската должина и ширина за перфектно да ги наместат парчињата леб.

Студент на Универзитетот во Оукланд успеа да направи сендвич чиј фил е планетата Земја. Необичната идеја, по долга потрага по партнер, ја реализираше со непознат човек од Шпанија, пишува „Гардијан“.

Етиен Науд (19) постави парче бел леб на плажата Баклендс во Окланд, притоа мерејќи ја точната географска ширина и должина, за неговиот партнер од Шпанија да постави исто такво парче леб на комплетно спротивната страна на земјената топка.

Двајцата мажи – кои за да ја реализираат идејата се запознале на платформата Редит – меѓу својот необичен сендвич имале 12,724 километри планета Земја.

– Неверјатно е што успеавме да направиме вакво нешто, на комплетно спротивни точки на планетата – рече Науд за медиумите во Нов Зеланд.

Прочитајте и...  Фудбалерите го спасија Реал од криза, му подарија по милион евра

Додаде дека за да го спроведат својот некарактеристичен план ги искористиле популарните мапи на Гугл, а потоа искористиле и конкретни фотографии за уште поточно да ги постават парчињата леб.

Науд рече дека идејата за ваков сендвич била негова цел подолг период, но имал проблем да најде човек на другата страна од планетата што ќе прифати да направи вакво нешто.

– Беше навистина тешко да се реализира идејата поради тоа што временската разлика е 12 часа. И има многу работи кои треба да се организираат, како типот на лебот, времето и точната локација.

Науд патувал стотина метри за да го постави парчето леб на посакуваната локација, додека неговиот „соработник“ во Шпанија отпатувал дури 11 километри за да ја погоди конкретната локација.

Прочитајте и...  Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

„Беше навистина тешко да погодиме, но успеавме“, констатира Науд.

Прочитај повеќе

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат