Најголемиот сендвич на светот: Две парчиња леб и 12,724 километри планета Земја меѓу нив - Слободен печат

Најголемиот сендвич на светот: Две парчиња леб и 12,724 километри планета Земја меѓу нив

Двајца студенти од Нов Зеланд и Шпанија ја пресметале географската должина и ширина за перфектно да ги наместат парчињата леб.

Студент на Универзитетот во Оукланд успеа да направи сендвич чиј фил е планетата Земја. Необичната идеја, по долга потрага по партнер, ја реализираше со непознат човек од Шпанија, пишува „Гардијан“.

Етиен Науд (19) постави парче бел леб на плажата Баклендс во Окланд, притоа мерејќи ја точната географска ширина и должина, за неговиот партнер од Шпанија да постави исто такво парче леб на комплетно спротивната страна на земјената топка.

Двајцата мажи – кои за да ја реализираат идејата се запознале на платформата Редит – меѓу својот необичен сендвич имале 12,724 километри планета Земја.

– Неверјатно е што успеавме да направиме вакво нешто, на комплетно спротивни точки на планетата – рече Науд за медиумите во Нов Зеланд.

Прочитајте и...  По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Додаде дека за да го спроведат својот некарактеристичен план ги искористиле популарните мапи на Гугл, а потоа искористиле и конкретни фотографии за уште поточно да ги постават парчињата леб.

Науд рече дека идејата за ваков сендвич била негова цел подолг период, но имал проблем да најде човек на другата страна од планетата што ќе прифати да направи вакво нешто.

– Беше навистина тешко да се реализира идејата поради тоа што временската разлика е 12 часа. И има многу работи кои треба да се организираат, како типот на лебот, времето и точната локација.

Науд патувал стотина метри за да го постави парчето леб на посакуваната локација, додека неговиот „соработник“ во Шпанија отпатувал дури 11 километри за да ја погоди конкретната локација.

Прочитајте и...  Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

„Беше навистина тешко да погодиме, но успеавме“, констатира Науд.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 19 февруари среда – Стрелците го запоставиле здравјето, Водолиите ги очекуваат поголеми приходи

Слободен печат

Виц на денот: Домашна

Слободен печат

Овие 5 знаци се показател дека го трошите животот на погрешни работи!

Слободен Печат

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет + 18 =

Прочитај повеќе

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат