15 C
Скопје

Најголемата фармацевтска компанија во Франција „Санофи” може да „подаде рака” на компании кои веќе произведуваат вакцини против ковид-19

Санофи, најголемата фармацевтска компанија во Франција, може да помогне во производство на странски развиени вакцини против овид-19 во очекување на лансирање на сопствена вакцина, која нема да биде готова со месеци.

Според министерката за индустрија Ањес Пание-Рунахер вакцините развиени од BioNTech, кои се партнери со Pfizer и Janssen, сопственост на Johnонсон/Johnонсон, би биле најверојатен избор на Санофи „да подаде рака”.

Франција имаше големи надежи дека нејзиниот национален шампион Санофи ќе придонесе во првиот бран на коронавирусот, но вакцината на компанијата нема да биде готова пред крајот на годината, јавија француски медиуми.

Министерката рече дека се започнати разговори со Санофи за да дејствува како ко-производител за други фирми додека ги заврши сопствените вакцини за Ковид-19.

Прочитајте и...  Алармантно: Словенечки епидемиолог предупреди на опасна практика на намерно заразување со коронавирус

Од Санофи за  француски медиуми соопштиле дека ја проценуваат „техничката изводливост за привремено спроведување на некои фази на производство на други производители на вакцини против Ковид-19″, без да ги именува ниту BioNTech ниту Janssen.

Разговорите се уште се „во прелиминарна фаза”, се вели во изјавата.

Министерката рече дека главното прашање е дали Санофи има резервен капацитет да ги направи дозите за три до пет месеци, со активни состојки кои додаваат уште неколку месеци, во процес „што обично трае од 12 до 18 месеци”. Таа  ги отфрли критиките за доцнењето на Санофи во развојот на своја вакцина, потенцирајќи дека компанијата доцни само „три месеци” во споредба со целта во јули и дека нејзините перформанси сепак се „извонредни”.

Прочитајте и...  Поради дезорганизацијата со вакцините: Унијата паѓа во очите на балканските народи

Извор:МИА

Поврзани вести

Сè за бразилскиот вид коронавирус: Колку е опасен и дали вакцините ќе делуваат?

Илинка Иљоска

Богоев: Со дигитализација и системски промени против корупција

Слободен печат

ВИДЕО| Локвенец: Кога не работи сигнализацијата, возот запира, кондуктерот излегува и го стопира патниот сообраќај

ВИДЕО | Богдановиќ: Наша задача е да провериме дали сите закони и правила на игра се испочитувани околу парцелата кај Холидеј ин

Слободен печат

Документот на Јанша за завршување на распадот на СФРЈ доставен преку тајни канали повикува и на враќање на Груевски

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: На раб на конфликт – Русите распоредија воени сили, САД испратија два воени брода

Слободен печат

Остави Коментар