НАЈГОЛЕМА ОПАСНОСТ ОД ЛАВИНИ: Жителите во најзагрозените подрачја во Австрија се евакуирани – Слободен печат
ВестиПланета

НАЈГОЛЕМА ОПАСНОСТ ОД ЛАВИНИ: Жителите во најзагрозените подрачја во Австрија се евакуирани

Во планинските делови, снегот отсече неколку села, каде нема струја, а во прекин се и телефонските врски.

Обилните врнежи од дожд и снег создаваат проблеми во Австрија. Најлоша е ситуацијата во Јужен Тирол и Корушка.

Поројните дождови предизвикаа излевање на реките и езерата во долините, а жителите во најзагрозените подрачја се евакуирани.

Во планинските делови, снегот отсече неколку села, каде нема струја, а во прекин се и телефонските врски.

Прогласена е најголема опасност од лавини.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close