Најголема казна досега: Екстремистот и обожавател на Трамп, Стјуарт Роудс, осуден на 18 години за упадот во Капитол

Фото: Colin County Sheriff's Office

Казната за Стјуарт Роудс (58) е сведена под обвинението за тероризам и е најдолгата изречена досега во стотиците случаи за нападот на Капитол на 6 јануари 2021

Основачот на екстремистичката група „Чувари на заклетвата“, Стјуарт Роудс, денеска беше осуден на 18 години затвор за организирање на заговор што кулминираше со упадот на неговите следбеници во зградата на американскиот Конгрес, во обид да го спречат претседателот Џо Бајден да дојде на власт по победата над Доналд Трамп на изборите во 2019 година.

Казната за 58-годишниот Роудс е најдолгата изречена досега во стотиците случаи за нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Пресудата е уште една пресвртница во широката истрага на Министерството за правда за инцидентите 6 јануари, која доведе до пресуди за заговор против водачите на две екстремнодесничарски екстремистички групи, за кои властите велат дека дошле во Вашингтон подготвени да се борат да го задржат Трамп на власт по секоја цена.

За првпат во процесите за 6 јануари, еден судија се согласи со Министерството за правда дека Роудс треба да се гони за кривичното дело „тероризам“, што ја зголемува препорачаната казна според федералните упатства. Таа одлука би можела да навестува долги казни на патот за другите екстремни десничарски екстремисти, вклучувајќи го и поранешниот водач на „Гордите момчиња“ Енрике Тарио, кој исто така е осуден за обвинението за тероризам кое инаку ретко се користи.

Пред да ја објави казната на Роудс, окружниот судија Амит Мехта го опиша пркосниот екстремист како континуирана закана за Соединетите Држави и демократијата. Судијата изрази стравување дека тоа што се случило на 6 јануари може да се повтори, велејќи дека Американците „сега ќе го задржат нашиот колективен здив секогаш кога се приближуваат изборите“.

„Вие сте паметен, вие сте харизматичен и привлечени и искрено тоа е она што ве прави опасен“, му рекол судијата на Роудс. „Во моментот кога ќе бидете ослободени, кога и да е тоа, ќе бидете подготвени да земете оружје против вашата влада“, рече судијата.

Роудс не ја искористи шансата да му се обрати на судијата за да изрази каење или да апелира за попустливост, туку тврдеше дека е „политички затвореник“, ги критикуваше обвинителите и администрацијата на Бајден и се обиде да ги минимизира своите постапки на јануари. 6.

„Јас сум политички затвореник и како и претседателот Трамп, моето единствено злосторство е спротивставувањето на оние кои ја уништуваат нашата земја“, рече Роудс, кој беше донесен во федералниот суд во Вашингтон облечен во портокалова затворска облека.

Мехта возврати дека Роудс не бил кривично гонет поради неговите политички убедувања, туку поради постапки кои судијата ги опиша како „навреда против народот на земјата“.

„Вие не сте политички затвореник, господине Роудс“, рече судијата.

Друг „чувар на заклетвата“, осуден за бунтовнички заговор заедно со Роудс – водачот на огранокот од Флорида, Кели Мегс, се очекуваше да ја добие казната подоцна во четврток. Останатите „чувари на заклетвата“ се очекува да бидат осудени во петок и следната недела.

По речиси двомесечно судење, поротата во Вашингтон го прогласи Роудс за виновен за водење на заговор за насилно попречување на преносот на претседателската моќ. Обвинителите тврдеа дека Родс и неговите следбеници регрутирале членови, собрале оружје и формирале тимови за „сила за брза реакција“ во хотел во Вирџинија, кои би можеле да донесат пиштоли во главниот град на државата, доколку се потребни за поддршка на нивниот заговор. Оружјето никогаш не било распоредено.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот