НАЈГОЛЕМ ШОК ВО ИСТОРИЈАТА НА ОСКАРИТЕ: Прв филм од неанглиско говорно подрачје прогласен за НАЈДОБАР, режисерот од солзи не можеше да зборува (ВИДЕО)

Оскарот за најдобар филм на овогодинешната церемонија  го доби „Паразит“, дело на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Ху. 

Ова е првпат во историјата на Оскарите некој странски филм, односно филм кој не е од англиско говорно подрачје да ја освои наградата за најдобро остварување за изминатата година.

Помалку неочекувано, Оскарот за најдобра режија го доби исто така  Бонг Џун Ху за филмот „Паразит“, а наградата му ја врачи Спајк Ли.

Режисерот не можеше да го сокрие воодушевувањето, па буквално заплака на сцената и во прв момент не можеше да го почне својот говор.

Покрај него за најдобар режисер беа номинирани и Тод Филипс (Џокер), Сем Мендез (1917), Мартин Скорсезе (Ирец) и Квентин Тарантино (Си беше еднаш во Холивуд).

При примањето на наградата, режисерот Бонг Џун Ху покрај тоа што не можеше да ги воздржи солзите, тој на емотивен начин му оддаде почит на Скорсезе.

Прочитајте и...  Виц на денот - Светло

Откако ја добивме наградата за најдобар странски филм, мислев дека е готово и бев подготвен малку да се релаксирам. Ви благодарам многу. Кога бев млад и гледав филмови ја запаметив изреката дека она што е најлично воедно и е најкретивно. Тоа го кажа Мартин Скорсезе. Додека студирав ги проучував неговите филмови и ми беше чест што сум номиниран во иста категорија со него, а да бидам искрен, не очекував дека и ќе победам – вели Бонг Џун Ху.

Во продолжение на следниот линк погледнете ја целосната листа на добитници од овогодинешното доделување на Оскарите. 

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат