Најголем дневен пораст на случаи во Кина – со 42 заразени се кренаа на нозе

Кина јавува за 42 нови случаи што е најголем дневен пораст на случаи во повеќе од два месеци.

До зголемен број на случаи доаѓа по ширењето на заразата во регионот на северозападен Синџијанг, јавуваат здравствените власти на таа земја.

Од овие случаи, 22 се асимптоматски, а сите се од Кашгар во регионот Синџијанг.

Дневниот раст на случаи е најголем откако уште во август се пријавени 44 случаи. Од регионот Кашгар порачуваат дека тестирањето на 4,75 милиони луѓе од регионот е завршено вчера, и дека е потврдено дека вкупно 183 се заразени.

Случаите се поврзуваат со една фабрика, иако уште не е целосно јасно како почнала инфекцијата.

Вкупниот број на потврдени случаи сега е на 85.868, а вкупно се забележани 4.634 смртни случаи од почетокот на епидемијата.

Прочитајте и...  ДСЗИ и наложи да директорката на клинката во Битола да обезбеди соодветен простор за починати пациенти

 

Поврзани вести

По коронавирусот во Кина се шири норовирусот: Предизвикува повраќање и дијареа, над 50 деца се заразени

Слободен печат

Лукашенко: Нема да работам како претседател според новиот устав

Слободен печат

Миланов: Ако премиерот каже дека организатори не се Ристовски, Јанакиески и Вељаноски, обвинението треба да биде повлечено

Слободен печат

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат

Спасовски: Со новиот буџет инвестираме во модерна полиција

МИА Агенција

МОН апелира електронски да се аплицира за студентски стипендии

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian