Најдобриот странски тим во историјата на Премиер лигата! (ФОТО)

Нападот го пополнуваат фантастичниот играч на Манчестер сити, Аргентинецот Агуеро и француската легенда на Арсенал, Тјери Анри.

Во 28 години постоење на Премиер лигата настапувале многу играчи од странство и дефинитивно не е лесен изборот да се одвојат најдобрите 11 фудбалери во историјата.

Кога Серхио Агуеро постигна хет-трик во победата на Манчестер сити (6:1) против Астон Вила во текот на изминатиот викенд, се промовираше во најдобриот странски стрелец во историјата на Премиер лигата.

фото: thesun.co.uk

„Сан“ го избра најдобриот странски состав на сите времиња во Премиер лигата, играчи кои не се од Англија.

На голманската позиција е легендарниот Данец Питер Шмајхел, во одбраната се Виржил ван Дајк, холандскиот дефанзивец на Ливерпул, потоа Србинот Немања Видиќ кој имаше значајна улога кај Фергусон, како и Белгиецот Винсен Компани како долгогодишен капитен на Манчестер сити.

Прочитајте и...  Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Во средниот ред се Французинот Патрик Вјера, кој своевремено блескаше во Арсенал, потоа Шпанецот Давид Силва кој и натаму е член на Сити, па португалската ѕвезда Кристијано Роналдо за кој не треба да се трошат зборови, француската легенда на Јунајтед, Ерик Кантона, и Белгиецот Еден Азар кој беше фантастичен во дресот на Челзи.

Нападот го пополнуваат аргентинскиот интернационалец Серхио Агуеро и уште една француска легенда, екс играчот на Арсенал, Тјери Анри.

Прочитај повеќе

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат