Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Италијанската фудбалска лига објави дека најкорисен играч (МВП) во минатата сезона е играчот на Јувентус, Пауло Дибала.

Напаѓачот на „Старата дама“ ја доби наградата со 14 голови и 12 асистенции на 38 натпревари што ги играше во домашното натпреварување.

Самиот избор на Серија А е направен според официјалната статистика, се вклучуваат сите натпревари во првенството, Купот и Суперкупот.

Поранешниот младински репрезентативец на Македонија кој одлучи да игра за Шведска, Дејан Кулушевски кој досега ги бранеше боите на Парма како позајмица од Јувентус, го доби признанието за најдобар фудбалер до 23 години.

Прочитајте и...  Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Најдобар голман: Војчех Шчесни (Јувентус)
Најдобар дефанзивец: Стефан де Вриј (Интер)
Најдобар играч од средниот ред: Алехандро Гомез (Аталанта)
Најдобар напаѓач: Чиро Имобиле (Лацио)
Најдобар играч до 23 години: Дејан Кулушевски (Парма)
Најдобар играч: Пауло Дибала (Јувентус)

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски