Најдобрата храна за бремени жени

И здравата храна може да биде вкусна, а најважно од сè е што е безопасна како за вас, така и за вашето бебе.

Ммм.. Вкусната храна не е посакувана само од гурманите, туку и од сите останати. Но, што е со конзервансите и сите останати штетни состојки кои таквата храна ги содржи? За жал, докажано е дека намирниците во кои најмногу уживаме не се најздрави и најдобро е да ги избегнуваме.

Бремените жени се група која никако не смее да консумира храна која во себе содржи конзерванси.
Бременоста е посебна состојба во која телото поминува низ многу промени и тогаш треба посебно да се внимава на исхраната. Не е сеедно колку витамини, растителни влакна или протеини ќе внесете и сакате ли од исхраната да го исфрлите овошјето и зеленчукот. Сè тоа покасно може да влијае на тоа дали бременоста ќе ви се развива во добра или лоша насока.

Прочитајте и...  Шест знаци дека сте алергични на убод од комарец

Добра работа што на многу нешта можете сами да влијаете, па направете сè што можете за да имате здрава бременост и да уживате во деветмесечното исчекување до раѓањето на вашето дете.

Прочитајте која е најдобра храна за бремени жени.

Вас, како идна мајка неопходни ви се различни салати од сезонски зеленчук кои изобилуваат со потребни хранливи состојки за нормално функционирање и развој на бебето. Ако не ви е до подготвување на салати, постојат секакви видови салати во поголемите маркети.

Тешко е да замислиме оброци без млечни производи и сирење. За сите бремени жени кои сакаат различни видови на сирење, добро би било да конзумираат кравјо сирење кое се смета за одличен извор не само на калциум, туку и на протеини. Сирењето може да го комбинирате со овошје и јаткасти плодови.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 5 јули: Правете помали планови за да се изненадите од поголемите резултати

Секогаш во близина имајте здрави грицки, за да ја згаснете желбата за нешто друго што моментално ви се јаде. Бадемите се одлични ако сакате да ги ублажите киселините во желудникот, и тие се добар начин да се забавувате додека гледате некој филм или серија.

На бремените жени најпотребен им е Ц витаминот. Можете да го добиете со само пола чаша сок од портокал, а ако портокалот не ви одговара, тука е цитрусното овошје богато со овој важен витамин.

Сега, можете да уживате во храната без да се грижите како таа ќе влијае на вашата бременост. И здравата храна може да биде вкусна, а најважно од сè е што е безопасна како за вас, така и за вашето бебе.

Прочитајте и...  Најубавите цитати од Марк Твен кои веднаш ќе ви го подобрат расположението: Подобро е да молчиш и да те сметаат за будала, отколку да прозбориш и така да го отстраниш секој сомнеж

Прочитај повеќе

Ја направил и најсреќна и најнесреќна жена на светот, запишал дека се срами од неа, а се преженил три недели по разводот

Слободен Печат

Создадени се еден за друг: 6 хороскопски парови кои совршено си одговараaт во спалната соба

Слободен печат

Уште едно големо признание: Ѓуле од „Ван Гог“ добитник на престижна музичка награда!

Слободен печат

Никогаш нема да погодите од што е направена брадата на Двејн Џонсон во „Херкулес“

Слободен печат

Иако се навлезени во шестата деценија од животот, сѐ уште важат за едни од најубавите жени во светот

Слободен печат

Тамара ужива со семејството: Нема море, но има разладување (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Необичен феномен: Додека цел свет се загрева, една точка во Атлантскиот Океан станува сè поладна

Слободен печат

Никол Шерзингер ја покажа феноменалната фигура во црвено бикини (ФОТО)

Слободен печат

Бекамови 21 година во брак: Се изневеруваат, па сè заташкуваат, а на крај остануваат заедно

Слободен печат

Бизнисмен си купил златна маска за да се заштити од корнавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Создадете нова слика за себе со овие вежби за самодоверба!

Слободен печат

Фановите ја искритикуваа Ана Николиќ дека е преслаба

Слободен печат