Најчестите МИТОВИ И СТЕРЕОТИПИ за депресијата

Како се чувствуваат луѓето кои страдаат од депресија? Зошто, иако е честа, сè уште е обвиена со митови и стереотипи?

Прочитајте ги најчестите митови во врска со депресијата и не избрзувајте со заклучоци:

Депресијата е тага

Постојаната тага е само еден симптом на депресијата. Кај овие луѓе постојат и радост и смеа, но често ги употребуваат за да го потиснат она што им се случува.

Депресијата е измислена

Ова е најголемата заблуда и затоа советите како „тоа е во главата“ и „излези и прошетај“ нема да донесат ништо добро на оној кој страда.

Депресијата е последица на стрес

Депресивните епизоди може да се појават и без да им претходи стрес. Затоа и оние кои страдаат треба да побараат помош што порано, а вие треба да бидете тука за нив.

Прочитајте и...  Зошто привлечните жени им го „поматуваат“ умот на мажите?

Антидепресивите се единствен начин за лечење

Антидепресивите помагаат при справување со симптомите, но целокупното лечење освен што е долготрајно, бара и многу труд и промени во начинот на живеење.

Депресијата не влијае на физичкото здравје

Депресијата и тоа како има влијание врз физичката состојба на телото. Предизвикува несоници, губење на апетитот или негова силна изразеност, слаба енергија, намалено либидо, па дури и губење на меморијата.

Депресијата им се случува на психолошки слабите лица

Ова е еден од најчестите митови, со оглед на тоа што депресијата може да се појави кај секого, без разлика на целокупното здравје, исполнетоста на животот, финансиските примања…

Депресијата е краткотрајна

Епизодите на депресијата може да бидат кратки, помалку од една недела, но често се враќаат повторно. Затоа не смеете самите да се справувате со неа, туку треба да побарате помош.

Прочитајте и...  Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Прочитај повеќе

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат

Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Слободен печат

Наши миленици: Данте

Слободен печат

Бебе од 10 месеци тежи повеќе од 15 килограми поради тешко нарушување во телото

Слободен печат

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Слободен печат

Остави Коментар

3 + десет =

Прочитај повеќе

Оваа комбинација на бои ќе биде апсолутен пролетен хит: Со нив секој стајлинг ќе изгледа скапо и префинето (ФОТО)

слободен печат

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат

7 хранливи материи со кои се богати портокалите

слободен печат

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Орландо Блум прво погрешно го истетовира името на синот, а сега се пофали и со нова тетоважа

слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков