Најбрзо растечка индустрија: Играш игри и заработуваш 70.000 долари годишно

„Е-спортот“ стана најбрзо растечка индустрија во светот која постојано ги поместува границите.

Новата листа на „Форбс“ го докажува ова со фактот дека на неа се наоѓаат дури 13 „е-спорт“ огранизации и тимови чија вредност надминува 100 милиони долари.

„Форбс“ ја објави листата на 13 „е-спорт“ компании чија вредност е поголема од 100 милиони долари. Покрај тоа, глобалните приходи од „е-спортот“ оваа година ќе достигне 1,1 милијарда долари, што е за 27 проценти во однос на 2018 година, а Северна Америка сочинува дури 40 проценти од овој колач.

Во светот на растечкото влијание во „е-спортот“, една од најпознатите огранизации или тимови е „Фејз Клан“. Организацијата на чија импресивна листа на партнерства се популарните игри „ПУБГ“, „Кол оф Дјути“, „ФИФА“ и „Фортнајт“, а тие имаат 19 милиони следбеници на „Јутјуб“, „Твитер“ и „Инстраграм“, што е повеќе од професионалните кошаркарски тимови „Далас Каубојс“ и „Њујорк Јенкис“.

Прочитајте и...  Јанушев: Aко народот застане на страната на правдата, тогаш секоја битка може да се победи

„Фејс Клан“ денеска вреди 240 милиони долари, со што се најде на четвртото место на листата на „Форбс“ за најкорисните огранизации за извоз.

На првото место е американската огранизација и еден од најпопуларните „е-спорт“ екипи во светот „Клауд9“ кој вреди 400 милиони долари.

Веднаш зад „Клауд9“ е „Тим СолоМид“ со вредност од 400 милиони долари, а во чиј тим се „Лиг оф леџендс академи“, „ПУБГ“, „Фортнајт“ и многу други светски познати игри.

Натпреварите во играње видео-игри денеска имаат публика од 454 милиони луѓе, а технолошките аналитичари предвидуваат пораст за уште 190 милиони луѓе. Просечен играч, според проценките на аналитичарите, е машко лице на средни години кое заработува речиси 70.000 долари годишно.

Прочитајте и...  Спортист од Кавадарци е нов позитивен случај на Ковид-19

Растот на модерниот „е-спорт“ кој денеска го познаваме се поврзува со Јужна Кореа кон крајот на деведесетите години кога се огранизирани првите професионални лиги, турнири и натпревари во играта „Старкрафт“. Денеска, според наградниот фонд, најголем турнир е „Д интернешнал турнир“ во он-лајн играта „Дота 2“. Потоа следат „ИЕМ Катовице“, „Инернешнел“ и „Фортнајт“ светскиот куп.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат