Најбруталниот случај со злоупотреба на деца во Англија: Доживотeн затвор за родителите кои го убија младиот Артур

Малиот Артур, убиен од маќеата и неговиот татко/ Фото Screenshot Daily Mail

Британскиот суд донесе одлука за еден од најлошите случаи на злоупотреба на деца во историјата на земјата. Маќеата која уби шестгодишно момче со удирање по главата и таткото кој долго време го малтретирал, не го ранел и го принудувал детето да спие на под, се прогласени за виновни за убиство, пишува Дејли Меил.

Ема Тастин е прогласена за виновна за убиството на Артур Лабин Хјуз, шестгодишниот син на нејзиниот партнер Томас Хјуз.

Тастин е осудена на доживотен затвор за мачење, гладување и претепување на беспомошно момче до смрт, додека неговиот татко, кој го принудил да живее во пекол и ја советувал маќеата како да го мачи, добил 21 година затвор.

Тастин има опција да бара помилување по 29 години затвор, додека Хјуз може да биде ослободен по две третини од казната.

Маќеата и таткото на Артур
Маќеата и таткото на Артур/ Фото Daily Mail/ West Midlans Police

Мајката поради убиство е во затвор

Парот со години го малтретира момчето, чија биолошка мајка е во затвор поради убиство на својот љубовник. Го отруле со сол, го терале да спие на под, со часови го затворале во темни простории, го тепале, психички го малтретирале и изгладнувале.

Социјалните служби знаеле за случајот

Она што дополнително ја шокираше британската јавност е дека социјалните служби знаеле за овој случај, бидејќи роднините и загрижените наставници на Артур во неколку наврати пријавиле модринки и малтретирање, но тие не презеле ништо.

Денеска се дозна и дека директорката на Детската служба, Луиз Рис, задолжена за згрижување на загрозените деца, отишла во пензија и „ужива во пензија“ вредна стотици илјади фунти, без да мрдне со прст да му помогне на момчето кое беше брутално убиено за време на карантинот.

Властите не направиле ништо за да го заштитат момчето кога Тастин го отрула, тепала, гладувала, заплашувала, а Хјуз ја советувал како да го измачува, вклучително и присилувајќи го гладното дете да стои во место 14 часа и да не спие.

Случајот четири пати бил пријавен

Роднините на момчето, но и вработени во училиштето во четири наврати го пријавиле случајот во социјалната служба, но нивните вработени процениле дека нема причина за тревога бидејќи „куќата била чиста и уредна“. Неколку недели подоцна, на 16 јуни, момчето било мртво.

Судењето на оваа двојка предизвика голем интерес во јавноста, особено кога беа објавени шокантните снимки на Артур, кој преслаб држи чаша вода, се обидува да постави кревет на подот, плачејќи дека никој не го сака.

Иако маќеата тврдела дека момчето ја нападнало, дека си нанело смртоносна повреда и дека модринките се резултат на груба игра, обдукцијата утврдила дека прегладнуваното дете имало 130 модринки и модринки по телото, што укажувало дека момчето секојдневно било тепано за време на локдаунот. Момчето имало и ненормално високи количини сол во крвта, што укажувало дека било отруено.

Хјуз и неговиот син се преселиле кај Тастин на почетокот на локдаунот во март 2020 година, и тогаш започнал пеколот на Артур.

Несреќното момче

Медиумите наведуваат и дека момчето немало среќа од самиот почеток. Неговата биолошка мајка го убила својот љубовник во февруари 2019 година и таа е осудена на затвор за убиство. Во тоа време Хјуз ја запозна Тастин преку страница за запознавање и се преселил кај неа неколку месеци подоцна.

Тастин, која го фотографирала моментот кога го убила момчето – и ја испратила снимката до Хјуз, чекала 12 минути да повика брза помош додека детето крварело на подот.

Имено, во затвор Тастин добивала бројни закани и дека била малтретирана од страна на останатите затвореници. Таа му пренела на нејзиниот адвокат дека сакала да се самоубие, пробувајќи да се предозира со лекови.

Нејзиниот адвокат изјавил дека неговата клиентка се чувствува загрозено во затворот и дека нејзиното ментално здравје брзо се влошува.

Се огласил поранешно момче на Тастин

Нејзиното поранешно момче за медиумите изјави дека таа е социопат, кој не се грижи ни за себе, камоли пак за децата, без разлика дали се нејзини или не.

Судот наскоро ќе ги изрече пресудите на Тастин, осудена за ладнокрвно убиство и мачење на деца, и Хјуз, кој беше ослободен од најтешките обвиненија за убиство, но прогласен за виновен за помагање и поттикнување убиство, убиство од небрежност, суровост и тортура.

Несреќниот Артур не може да најде мир ниту во смртта, бидејќи роднините на неговите родители се расправаат кој има право да го погреба.

Видео на денот