НАЈАВУВАНА КАКО ЕЛИТНА НАСЕЛБА: Хиподром 2 не се гледа од високата трева (ФОТО)

Во новата населба Хиподром 2, во општина Гази Баба има израснато трева повисока од луѓето кои живеат таму. Иако првите договори со купувачите на парцелите беа склучени уште во 2012 година, градежните зафати за обезбедување основни услови за живот, според граѓаните, многу споро се одвиваат, некои се жалат дека и покрај изградените куќи не можат да се вселат затоа што ги немаат основните услови за живот.

Неасфалтирани улици, кои при најмал дожд се претвораат во непроодни селски патчиња, неуредено земјиште, и неискосена трева од која демне опасност е сликата за долго најавуваната населба која требаше да биде планска и елитна.

Зошто населбата се наоѓа во лоша состојба, одговор побаравме од градоначалникот Борис Георгиевски, кој вели дека, иако првите договори за изградба на куќи и продажба на парцели се склучени уште во 2002 година, претходното раководство многу малку направило во однос на обезбедување соодветни улови за живот.

Прочитајте и...  „Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

– Општината минатата година потпиша договор за изградба на водоводна и канализациона мрежа во новата скопска населба Хиподром 2 и овој зафат претставува продолжение на изведената инфраструктура во оваа нова населба. Пред тоа работевме на изградба на примарната водоводна мрежа во должина од 800 метри, атмосферската канализација во должина од 1,2 километри и фекалната канализација од околу 1 километар. Сега веќе мрежата е во функција и граѓаните можат да се приклучуваат на водоводната и канализационата мрежа, и со тоа да заборават на употребата на септичките јами – вели Георгиевски.

Главната цел на локалната самоуправа е да се овозможат сите предуслови за нормален живот на идните жители од населбата Хиподром 2, како и на оние кои веќе живеат тука, додава градоначалникот при тоа потенцирајќи дека веќе се направени и дополнителни две автобуски постојки за новите жители, а во план е и да се работи на внатрешното уредување во населбата.

Прочитајте и...  Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

Урбанистичката документација за овој дел од Скопје предвидува изградба на 300 нови куќи за индивидуално домување и 12 станбени згради за колективно домување, а досега се изградени 2 згради, се делумно населени.

Во населбата е предвидено да се изгради и основно училиште, градинка, амбуланта и спортски објекти.

Фото: Слободен печат/ Драган МитрескиФото: Слободен печат/ Драган МитрескиФото: Слободен печат/ Драган Митрески

 

Прочитај повеќе

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција

Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

МИА Агенција

Рестриктивните мерки зависат најмногу од граѓаните, смета Спасовски

МИА Агенција

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

МИА Агенција

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса