Награда за виртуелниот готвач на „Подравка“ во Копенхаген

Фото: Pexels/ cottonbro studio

„Подравка“ освои две вредни награди во Копенхаген за својот проект Супершеффуд-Aл, проект кој создаде асистент за балансирана исхрана. Институтот за автоматско рекламирање, кој ги доделува најдобрите во мајчиното рекламирање ширум светот, ја препозна важноста на овој проект во две категории: Најдобра употреба на вештачка интелигенција и најдобра стратегија за автоматско рекламирање.

Со иновативниот Суперфудшеф- Ал проект, „Подравка“ и „Кулинарика“ уште еднаш се докажаа како трендсетерки, особено на полето на дигиталниот маркетинг и начинот на кој ги препознаваме и одговараме на потребите на нашите корисници преку новите технологии“, рече Ксенија Латковиќ Козарац од “Подравка“ во Данска, објави Даница.хр.

Супершеффуд-Aл е првиот асистент со вештачка интелигенција во прехранбената индустрија во регионот, развиен за да им обезбеди на корисниците персонализирани препораки за рецепти врз основа на нивните преференци, навики за исхрана и достапни состојки. Користи вештачка интелигенција за да ги анализира и препознава шемите во податоците на корисниците, обезбедувајќи оптимални решенија за секојдневна исхрана.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот