Нагорно Карабах: Ерменија се заканува со употреба на оружје со голем дострел

Ерменското Министерство за одбрана е принудено да употреби оружје со голем дострел во Нагорно Карабах, соопшти портпаролката на Министерството, Шушан Степањан.

Се разгоруваат судирите во Нагорно – Карабах: Азербејџанска војска нападна војници на ерменска територија (ВИДЕО)

– Министерството за одбрана предупредува дека вооружените сили на Ерменија се принудени да употребат огнено оружје и воена техника со голем дострел за уништување на луѓе, подвижни и неподвижни имоти и воена техника на голем простор, напиша Степањан на својот Фејсбук профил.

Според неа, причина за тоа е фактот што азербејџанската војска користи тешки ракетни лансери, артилерија со голем калибар и ракетни системи „Смерч”.

Степањан укажа дека тоа ја менува логиката и размерите на борбените дејствија, подигнувајќи ги на ново ниво.

После цели 26 години Ерменија и Азербејџан повторно влегоа во војна, што е причината сега да завојуваат?

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

 

Прочитајте и...  Брифинг на првиот човек на СЗО: Ковакс иницијативата за фер дистрибуција на ковид вакцините со 184 држави

Поврзани вести

Исламисти ослободија 900 осуденици од затвор во ДР Конго

Илинка Иљоска

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Михаило Донев

Словенија би можела да испрати војска на границата со Хрватска

Илинка Иљоска

Хоти ги започнува процедурите за отворање на амбасадата во Израел

Илинка Иљоска

Училиштата се известени за начинот на оценување, првите оценки до 20 ноември

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на премиерот Заев по научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Остави Коментар