Нафтата и епидемијата тема на разговор меѓу Путин и саудискиот принц

Рускиот претседател Владимир Путин и принцот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман Ал Сауд разговараа за договорот во рамките на ОПЕК (Организација на земјите извознички на нафта), како и за подготвеноста на двете страни да продолжат да работат заедно на ова поле, соопшти денеска Кремљ.

– Првиот разговор меѓу Путин и Ал Сауд се одржа на 13 октомври, а сега тие имаа интензивна размена на мислења за спроведувањето на договорот во рамките на ОПЕК, соопшти прес-службата на Кремљ.

Покрај оваа тема, Путин и Ал Сауд разговарале и за борбата против коронавирусот и можната примена на вакцината Спутник V, што ја развиваат Русите.

– Претседателот и принцот разговараа за соработка во борбата против Ковид-19 и изгледите за употреба на вакцината Спутник V во Саудиска Арабија, додаде прес-службата на Кремљ.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Јовановиќ: Mора да се стави крај на шпекулациите и лажните информации поврзани со 5Г мрежата

Поврзани вести

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен печат

Најголем дневен пораст на случаи во Кина – со 42 заразени се кренаа на нозе

Слободен печат

ВИДЕО | Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели синот Игор

Слободен печат

СДСМ: Инфектологот Вело Марковски се расфрла со теории на заговор поврзани со коронавирусот

Слободен печат

По десет години зад решетки: Неонацистот и негатор на Холокаустот, Хорст Малер на слобода

Слободен печат

Основачот на американскиот култ „Нексием“, Кит Раниер осуден на 120 години затвор

Слободен печат

Остави Коментар