Надлежните смируваат: Пратките од „Алиекспрес“ се безбедни

Тоа не е точно. Има некои работи кои на населението и човештвото мораме да ги спуштиме на многу базично ниво, вели Караџоски.

Кина во моментов е во центарот на вниманието, поради тоа што земјата се бори со смртоносниот коронавирус, кој веќе почнува да се шири низ целиот свет. Се појавија бројни информации за тоа дека е пронајдено решение за овој вирус, но се уште светската јавност е во исчекување тоа да се потврди.

Во јавноста деновиве се погласно се зборува за тоа дали овој вирус може да се пренесе преку нарачките од „Алиекспрес“ кои поминуваат илјадници километри.

Епидемиологот д-р Жарко Караџоски, утринава, во емисијата „Утрински брифинг“ на Слобода ТВ потенцираше дека производите кои се нарачани преку „Алиекспрес“, како стоките кои се увезуваат од Кина, не се потенцијална закана за пренесување на коронавирусот.

– Никаква пошта, никакви кинески играчки не претставуваат опасност за ширење на овој вирус во земјата. Дури и патување во Кина, која е огромна земја, не претставува толку голем ризик, затоа што провинцијата Хубеј е 56 милиони жители, а целата земја 1,4 милијарди, па не се сите под еднаков ризик. Да заклучиме, дека овој вирус се пренесува преку директен контакт со лица кои го имаат, а не преку пратки, играчки, производи и слично, затоа што истиот не може да преживее – вели д-р Караџоски.

Прочитајте и...  „Македонски телеком" демантира дека е активирана 5G мрежа во земјава

Мијте ги рацете оној момент кога ќе се поздравувате со некого, кога ќе ви кива и кашла, односно бидете на растојание од 1,5 метар, порачува докторот.

– Тоа се доволни превентивни мерки за грип. Но состојбата со контаминацијата на нашата животна средина, заедно со контаминацијата на рацете е иста и за едното и другото – се пренесува по респираторен пат. Одредени вируси доволно е да дојдат до нашите раце, нашата кожа и слузницата на очите за да се пренесат – изјави д-р Караџоски.

Поради недоволната информираност или можеби страв, во јавноста се шират информации дека некои од оние кои имаат направено нарачки преку „Алиекспрес“, стравуваат да ги подигнат истите од шалтерите на Македонска пошта.

Прочитајте и...  Во Алжир уапсен познат новинар за „кршење на интегритетот и територијата на државата“

Екипата на „Слободен печат“ отиде во „Пошта 2“, која е дел од Новата железничка станица, со цел да види на лице место што се случува и да поразговара со вработените.

– Запознаени сме од медиумите во врска со коронавирусот. Засега кај нас не постои упатство како да постапуваме со пратките кои пристигнуваат од Кина или другите загрозени подрачја. Како што може и да забележите, луѓето доаѓаат и си ги подигнуваат нивните нарачки од „Алиекспрес“ – нѝ изјави една од вработените на шалтер во „Пошта 2“.

Во моментот на нашата посета на ова место, можевме да забележиме неколкумина граѓани, кои покрај останатите пратки, ги подигнуваат и своите нарачки од „Алиекспрес“.

– Воопшто не стравувам од коронавирусот и дека истиот може да се пренесе преку пратки, колку што знам тој се пренесува преку контакт со лице кое го има. Сепак мислам дека нарачките преку „Алиекспрес“ се безбедни, поради тоа што конкретно, мојата е порачана уште во ноември, кога вирусот се уште не постоеше – ни изјави еден од граѓаните.

Прочитајте и...  Едуард Филип: Првите 15 дена од април ќе бидат уште потешки

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат