18.8 C
Скопје

Надал за Ѓоковиќ: Новак е еден од најдобрите на сите времиња

Во полуфиналето на Ролан Гарос фановите ќе уживаат во нова тениска класика бидејќи меѓу себе ќе играат едни од најдобрите тенисери на сите времиња, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.
Надал во четвртфиналето по победи Диего Шварцман со што дојде до 105. победа во 107. меч на Ролан Гарос, додека Ѓоковиќ во четири сета беше подобар од Матео Беретини.
Ѓоковиќ е еден од само двајцата тенисери (вториот е Робин Содерлинг) кои го победиле Надал на Ролан Гарос.
– Кога играте против Новак, најдобра работа е што знаете на што сте. Поточно, мора да го прикажете најдобриот тенис. Тоа е добро бидејќи за тоа тренираме и живееме, баш за таквите моменти Лошата работа е што ќе биде многу тешко, Новак е еден од најдобрите тенисери на сите времиња – изјави Надал.

Ролан Гарос: Ѓоковиќ закажа нова класика против Надал!

Ролан Гарос: Во Париз ќе има нова шампионка, Сакари ја елиминира Швјонтек

 

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар