19.8 C
Скопје

Надал со експресна победа го започна настапот на Мастерсот во Мадрид

Рафаел Надал на фуриозен начин ги започна настапот на Мастерсот во Рим, тој на својот наследник му препушти само три гема. Надал со 6:1,6:2 го победи Карлос Алкараз и тоа на неговиот 18 роденден, во второто коло на турнирот во Мадрид.
Алкарез единствената шанса за брејк ја имаше во првиот гем, не успеа да ја искористи и од тој момент се беше во знакот на Надал. Вториот тенисер на АТП ранг листата освои пет гемови по ред за триумф од 6:1 во првиот сет.

Идентично сценарио имаше и во вториот сет, Надал направи два брејка и поведе со 3:0, а Алкарез успеа да врати еден брејк. Надал потоа повторно го одзеде сервисот на младиот тенисер и рутински го заврши сетот.

Нареден противник на Надал ќе му биде подобриот од дуелот Попирин – Синер.
Покрај Надал, пласман во наредната рунда обезбеди и Данил Медведев кој во три сета со 4;6,6:4,6:2 го победи Давидович Фокина, како и Александар Зверев кој го елиминираше Кеи Нишикори во два сета (6:3,6:2).

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар