Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Шпанскииот тенисер порача дека има нова цел и до крајот на кариерата ќе се обиде да дојде до бројката од 25. грен слем титули.

Рафаел Надал во интервјуто за Би-Би-Си порача дека нема да биде лут и доколку не ја реализира новата цел.

Шпанецот моментно има освоено 19. грен слем титули од кои 12 се на Ролан Гарос и се наоѓа на второто место на вечната листа.
Пред него е Рожер Федерер кој има освоено 20 грен слем титули, но во исто време во врат му дише Новак Ѓоковиќ кој има 17 титули од најголемите тениски турнири.

– Неверојатно сум среќен како еволиураше мојата кариера, но не сакам да полудам размислувајќи само на 20. титула или дали Новак Ѓоковиќ ќе успее да победи. Одам по својот пат и уживам во тенисот. Би сакал да ја завршам кариерата со 25 грен слем титули доколку е можно. Се надевам дека ќе дојдам во можност да ја реализирам таа цел во наредните години – вели Надал кој признава дека времето не работи за него.

Прочитајте и...  Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Рафаел Надал минатата година триумфира на два грен слем турнири, Ролан Гарос и УС Опен, но со новите правила за ранкингот кои ги воведе АТП, тој не е обврзан оваа година да ги брани освоените поени бидејќи доколку не настапи на некој од овие турнири ќе му се сметаат бодовите од 2019 година.

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат