Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен. - Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Шпанецот ќе игра во четвртфиналето на Австралија Опен откако во четири сета го победи Ник Кирјос.

Рафаел Надал славеше во дерби пресметката од осминафиналето на Австралија Опен против домашниот миленик, Ник Кирјос. Надал пласманот во четвртфиналето го обезбеди со триумфот од 6:3,3:6,7:6,7:6 и си обезбеди пресметка против Доминик Тим.

Надал одлично го започна дуелот, доминираше во размената, и во четвртиот гем успеа да направи брејк кој му го донесе првиот сет.
Кирјос возврати во наредниот сет на идентичен начин, направи брејк исто така во четвртиот гем.

Останатите два сета, првиот носител ги освои во тај брејкот и си закажа пресметка со Доминик Тим. Австриецот во осминафиналето го победи Гаел Монфилс 6:2,6:4,6:4.

Во второто четвртфинале ќе играат Александер Зверев и Станислас Вавринка.
Зверев во три сета со идентични 6:4 беше подобар од Русинот Антон Рубљов, додека Вавринка и јунак на денот откако го победи четвртиот носител Данил Медведев.

Прочитајте и...  Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Шампионот на Австралија Опен од 2014 година по три часа и 25 минути во пет сета со 6:2,2:6,4:6,7:6,6:2.

Кај дамите во четвртфиналето ќе играат Анет Контавеит – Симона Халеп и Гарбине Мугуруза – Анастасија Пављученкова.
Халеп и Мугуруза во два сета ја завршија работата против Мертенс, односно Бертенс, додека Контавеит ја совлада Свиатек со 2:1, исто како и Пављученкова во дуелот со Кербер.

Прочитај повеќе

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + 14 =

Прочитај повеќе

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Слободен печат

„Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Слободен печат

Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

Слободен печат