Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Шпанскиот тенисер е среќен поради враќање на теренот, но и свесен дека пандемијата на коронавирус многу ќе влијае на глобалната иднина.

Поранешниот прв светски рекет, кој како и сите други спортисти ширум светот, беше во двомесечна самоизолација, продолжи со тренинзи во својата академија во Мајорка.

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е среќен поради враќање на теренот, но и свесен дека пандемијата на коронавирус многу ќе влијае на глобалната иднина.

Конечно можеме да се вратиме на теренот. Драго ми е што повторно работам во мојата академија. И јас сум задоволен што децата можат да играат. Тие се исклучително среќни и тоа е важно за сите нас – рече Надал и продолжи:

Секако, сакам на турнирите да бидат полни трибините. Но, мора да бидеме трпеливи, потребна ни е вакцина. Во исто време, ми се чини дека сега ќе дојде некоја нова реалност. Новата реалност е само онаа што ќе ја прифатиме.

Прочитајте и...  Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Рафа напомена дека сака да гледа кога луѓето се гушкаат, комуницираат…

Чекаме да се врати тоа време, очекуваме тпа да стане повторно нормално. Невозможно е да се прилагодиме на доживотно дистанцирање – се зборовите на шпанскиот тенисер.

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат