Надал: Нема сомнение дека Ѓоковиќ може да го освои „УС Опен“

Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Рафаел Надал не се сомнева во тоа дека Новак Ѓоковиќ би можел да го освои грен слем турнирот „УС Опен“ годинава (30 август – 12 септември).

Иако Шпанецот го критикуваше првиот светски рекет поради однесувањето од мечот за бронзениот медал на Олимписките игри, Рафа знае да го пофали српскиот ас.

Она што ги прави Ѓоковиќ и Надал големи шампиони е односот кој го имаат еден кон друг. Навикнати сме на меѓусебно почитување помеѓу двата големи ривали.

– Тој веќе освои три, па кога ќе освоиш три, несомнено можеш да ги освои и сите четири грен слем трофеи.

Ќе игра на тврда подлога, веројатно неговата најдобра подлога, па зошто да не? Секако дека е нешто тешко. Ќе има и други момци кои ќе сакаат да победат на последниот грен слем турнир во сезоната. Но, се разбира, Ѓоковиќ е еден од очигледните фаворити – рече Надал.

Да додадеме уште дека Ноле денеска ја започна својата 332 недела на врвот на АТП ранг листата.

Ѓоковиќ: Се извинувам на сите, сакам да играм и во Париз

Видео на денот