Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Шпанецот на новинарите во Мексико им призна дека не би сакал на крајот од кариерата да им помалку грен слем титули од Новак Ѓоковиќ.

Новак Ѓоковиќ ја отвори новата сезона со триумф на Австралија Опен и дојде до бројката од 17. грен слем титули. На листата на најтрофејни тенисери, Ѓоковиќ остана трет, но сега има само две грен слем титули помалку од Рафаел Надал и три помалку од Рожер Федерер.

– Светот во кој живееме некогаш е дволичен. Имам добар однос со Доминик, како и со Ѓоковиќ. Но, доколку ме прашате дали во сакал Новак да освои повеќе грен слем титули од мене, одговор е не. Тоа е реалноста. Но, кога Ѓоковиќ ќе освои трофеј, јас му честитам. Ова е чисто професионална работа. Иста така, доколку го прашате Новак дали повеќе би сакал да триумфирам јас или Тим на Ролан Гарос, најверојаниот неговиот одговор ќе биде Доминик – вели Надал.

Прочитајте и...  Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Надал исто така прозборе за групата на ВатсАп во која се тој, Рожер и Новак.
– Тоа не е група во која сме само ние тројца, туку се повеќе луѓе како и сите играчи кои се во советот на тенисерите и тука ги соопштуваме сите вести. Има уште групи во кои ние членуваме, но не постои група во која сме само ние тројца. Но кога треба да се комуницира нешто приватно, кога треба да си честитаме едни на други, тогаш не пишуваме во група, туку комуницираме приватно. Во групите зборуваме само за професионални работи и причини – додаде Надал.

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат