Надал ита кон 19 грен слем титула (ВИДЕО)

Рафаел Надал, вториот светски „рекет“ ќе игра во полуфиналето на УС Опен, доцна синоќа во четвртфиналето го елиминираше 21 на светската АТП листа, Диего Шварцман со 6:4, 7:5 и 6:2. Дефинитивно со најголеми шанси Шпанецот да го освои турнирот, што би било негов 19 грен слем трофеј во кариерата, вкупно четврти во Њујорк.

На вториот дуел кој имаше пет сета и беше решен во тај-брејк, Матео Беретини во една исцрпувачка борба славеше против Гаел Монфис со 3:6, 6:3, 6:2, 3:6 и 7:6 (5). Тој е првиот Италијанец после 42 години кој обезбедил пласман во полуфиналето на УС Опен.

Во второто полуфинале кај мажите Русинот Данил Медведев ќе ги одмери силите против Григор Димитров.

Прочитајте и...  Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Во женска конкуренција во четвртфиналето Бјанка Ванеса Андрееску од Канада со 2:1 по сетови 3:6, 6:2 и 6:3 ја совлада Белгијката Елиз Мертенс.

За пласман во големото финале Андрееску ќе игра со Швајцарката Белинда Бенчиќ кој со 7:6 (5) и 6:3 триумфираше над Хрватката Дона Векиќ. Веќе е познато тоа дека Серена Вилијамс во претпоследната пречка за противничка ја има Елина Свитолина од Украина.

Прочитај повеќе

Три руски гиганти во трка за потписот на Адеми!?

Слободен печат

„Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот во Италија се враќа со мечот Јувентус-Милан!?

Слободен печат

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат