Надал го надмина рекордот на Федерер

Шпанскиот тенисер Надал ја запиша 379 мастерс победа во својата кариера и така го надмина рекордот на Роџер Федерер. Швајцарецот застана на 378 триумфи на турнирите од серија 1000.

Тој е и човекот со најмногу Мастерс титули (34), а доколку стигне до финалето, ќе го надмине Федерер како број 2 на светската ранг-листа.

Надал забележа седум асови и три брејка за да постигне победа што не дојде лесно и покрај резултатот. Тешките услови на теренот поради силниот ветер го направија натпреварот непредвидлив, но Шпанецот на крајот ја задржа ладнокрвноста во важните моменти и се избори за победа.

Во битката за полуфиналето, Рафа ќе игра со седмотопласираниот Фабио Фоњини. Италијанецот го елиминираше Адријан Манарино со 6:2 и 7:5.

Прочитајте и...  Шпанците тврдат дека Ѓоковиќ се подготвува за настап на УС Опен

Во останатите четвртфинални средби ќе се сретнат: Монфис-Баутиста Агут, Хачанов-Зверев и Медведев-Тим.

Прочитај повеќе

Знаете ли во кој месец Меси никогаш не постигнал гол?

Слободен печат

Бах: Не сакаме Олимписки игри без навивачи

Слободен печат

Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Слободен печат

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат