Над Триполи се изгуби американско беспилотно летало

Американската армија соопшти дека изгубила беспилотно летало над главниот град на Либија, Триполи, каде од април се водат борби помеѓу вооружени ривалски групи.

Американската команда во Африка соопшти дека дронот исчезнал додека ја следел безбедносната ситуација и екстремистичките активности.

Не се наведува причината за загубата на беспилотното летало, а истрагата е во тек
Американската армија во септември изврши неколку воздушни напади врз цели на Исламска држава во Либија при што загинаа 40 џихадисти.

По соборувањето на долгогодишниот либиски лидер Моамер ел Гадафи во 2011 година, Либија е нестабилна поради големиот број на вооружени групи кои се борат за власт и контрола над нафтените полиња.

Од летото 2014 година Либија политички е поделена на две влади – самопрогласената во источниот дел на земјата, со седиште во Тобрук, што е под контрола на воениот лидер Халиф Хафтар и меѓународно признаената влада со седиште во Триполи, предводена од премиерот Фајез ел Сараџ.

Прочитајте и...  Велјановски: На граѓаните им е преку глава од лажење, потребни се политичари кои нудат реални проекти кои ќе ги реализираат

Прочитај повеќе

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи

Слободен печат

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев за изјавата дека ќе соберел „и шуто и рогато“: По два саати во кафана, се случуваат грешки

Слободен печат

Андоновиќ: Русија избра доживотен претседател и започна воени игри околу Атлантикот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев ја повика ВМРО-ДПМНЕ да престане да го омаловажува јазикот нарекувајќи го „северџански” и да ја поздрави преговарачката рамка

Слободен печат

Заев: Со отворањето на преговорите, почнуваме нова фаза од македонската европеизација (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 100 колумбиски војници се под истрага заради сексуална злоупотреба на деца

Слободен печат

Новозаразеното лице од Кавадарци е син на претходно заболен од Ковид-19

Слободен печат

Ќучук: Во С. Македонија има 2 кампањи – За враќање на земјата каде што беше пред три години или за патот кон членство во ЕУ

Слободен печат

Тесла ја надмина Тојота и стана највреден производител на автомобили во светот

Слободен печат